Klient: Kramp Sp. z o.o.
Liczba pracowników: 528
Branża: e-commerce i handel detaliczny
Sektor: rolniczy, techniczny
Czas trwania: Aplikacja została wdrożona w listopadzie 2020 roku i jest stale wykorzystywana (stan na 01.12.2021)
W listopadzie 2021 świętowaliśmy pierwszy rok współpracy z firmą Kramp, która w swoim DNA ma wpisaną otwartą kulturę organizacyjną i budowanie relacji opartych na zaangażowaniu.
Przed wdrożeniem aplikacji Sherlock Waste firma korzystała z innego systemu sugestii, który nie sprostał oczekiwaniom. Liczba zgłoszeń i rozwiązanych problemów nie osiągnęła przewidywanego poziomu. Również wskaźnik zgłoszeń bez odpowiedzi był zbyt wysoki, co skutkowało malejącym zaangażowaniem pracowników. W obliczu wcześniejszych doświadczeń Kramp wiedzieliśmy, że stoimy przed wyzwaniem przywrócenia wiary w system sugestii wśród pracowników.
Współpracę rozpoczęliśmy od przeprowadzenia pilotażu w wybranych zespołach. Jego wyniki były powyżej oczekiwań, dzięki czemu w kolejnym etapie zdecydowano się na objęcie programem całej struktury firmy. Tak obecnie piszemy naszą wspólną historię — my dostarczamy angażującą technologię, a Kramp wyciska z niej to, co najlepsze tworząc innowacyjne rozwiązania oraz doskonaląc procesy, produkty i usługi.
W ciągu jednego roku zgłoszono 5 razy więcej pomysłów i wdrożono o 300 pomysłów więcej niż w poprzednim systemie sugestii przez 2 lata.
Wartości firmy składają się z czterech filarów – zaangażowania, współpracy, stawiania satysfakcji klienta na pierwszym miejscu oraz wspierania postaw proinnowacyjnych. Kramp dostrzegł potencjał aplikacji w wsparciu oraz lepszym wykorzystaniu każdego z nich.
Etap 1:
Analiza potrzeb klienta.
Etap 2:
Warsztaty, w ramach których ustalono cele wdrożenia, jego zakres oraz pozyskano dane niezbędne do konfiguracji aplikacji pod firmę.
Etap 3:
Pilotaż obejmujący 288 pracowników z działów Logistyki i Retail (10 sklepów sieci Grene).
Etap 4:
Multikanałowa kampania informacyjna (m.in. Intranet, forum wewnętrzne, Yammer, Kramp TV)
Etap 5:
Wdrożenie aplikacji Sherlock Waste w całej firmie, liczącej 582 pracowników.
Etap 6:
Utrzymanie zaangażowania pracowników.
Niewątpliwym wyzwaniem było odbudowanie zaufania do systemów sugestii i wpłynięcie na morale pracowników, którzy czuli się sfrustrowani. Aby to osiągnąć, na etapie przygotowywania do pilotażu wspólnie z Kramp wypracowaliśmy cele i wskaźniki, które będą świadczyły o sukcesie wdrożenia.
Kluczową kwestią było również usprawnienie przepływu informacji o problemach między oddziałami firmy i sklepami sieci Grene. Umożliwił to charakter systemu sugestii. Zgłoszenia w aplikacji są widoczne dla wszystkich pracowników, bez względu na to, gdzie się znajdują, a samo narzędzie umożliwia wewnętrzną komunikację.
zgłoszonych problemów
zgłoszonych pomysłów
rozwiązanych problemów (56%)
wskaźnik zaangażowania pracowników w aplikacji na poziomie 37%
pracowników korzystających z aplikacji
Kramp Polska jest częścią Kramp Group, największego w Europie dystrybutora części zamiennych oraz akcesoriów dla sektora rolniczego i technicznego. Grupa jest obecna na rynku od 70 lat. Zatrudnia ponad 3000 pracowników w centrach logistycznych i biurach sprzedaży, ulokowanych w 24 krajach Europy. W ofercie firmy znajduje się ponad 500 000 produktów dla branży rolniczej, ogrodniczej, prac ziemnych i producentów OEM. Prowadzi sprzedaż za pośrednictwem sklepu internetowego, aplikacji mobilnej oraz jest franczyzodawcą sieci sklepów Grene.
+48 798 269 377
m.pobuta@sherlockwaste.com
„Sherlock waste spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” realizuje projekt: „Ekspansja produktów firmy Sherlock Waste na rynki zagraniczne.” na podstawie umowy POIR.03.03.03-02-0138/20-00 w programie Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, 3.3.3. Wsparcie MŚP w Promocji Marek Produktowych – GoToBrand. Celem projektu jest dotarcie z produktami firmy na nowe rynki zagraniczne, w szczególności USA, UK, DAH oraz Bliski Wschód. Całość projektu o wartości: 332 520 zł netto Łączne dofinansowanie ze środków UE: 282 642 zł netto.
„Sherlock waste spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje projekt pn.„Sherlock Waste” na podstawie Umowy o Wsparcie zawartej w dniu 9 stycznia 2019 roku z Tech-Impact Fund Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Tech-Impact Fund Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ASI sp. k. z siedzibą w Krakowie oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Warszawie, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 1.3: Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych, Poddziałanie 1.3.1: Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept – Bridge Alfa.
Celem Projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem będzie opracowanie narzędzia – aplikacji mobilnej trwale zwiększającej zaangażowanie pracowników w doskonalenie firmy (tzw. Continous Improvement). Narzędzie to będzie służyć do: