KLIENT
Decathlon jest międzynarodową siecią sklepów sportowych oferujących odzież, artykuły, akcesoria, suplementy, wyposażenie i sprzęt dla 86 dyscyplin sportu. Decathlon jest także drugim co do wielkości producentem artykułów z tej branży. Pierwszym sklepem w Polsce był otwarty w 2001 r. Decathlon Targówek. Obecnie w naszym kraju istnieje 60 oddziałów firmy.
PROBLEM
Decathlon wierzy, że to pracownicy najlepiej rozumieją problemy w codziennej pracy i że to właśnie oni są odpowiednim źródłem pomysłów do ich rozwiązania. Firma wie, że w swoich szeregach ma wielu młodych, kreatywnych ludzi, którzy mają ogromny potencjał. Przedsiębiorstwo zdaje sobie jednak sprawę, że tych zasobów odpowiednio nie wykorzystuje. Dlatego też, przedsiębiorstwo postanowiło, aby dać pracownikom możliwość dzielenia się nie tylko gotowymi rozwiązaniami, ale także pójść dalej i umożliwić im informowanie o istniejących problemach.
ROZWIĄZANIE
Firma postanowiła wdrożyć pilotażowy test aplikacji Sherlock Waste w sklepie Decathlon Targówek. W założeniu działanie te miało pomóc w usprawnieniu komunikacji między menedżerem oddziału, a jego pracownikami. Reakcja na problem miała odbywać się natychmiastowo – pracownik dostrzegając go mógł za pomocą swojego telefonu komórkowego w kilka sekund zgłosić sytuację, która natychmiast trafiała do odpowiedzialnej za to osoby.
EFEKTY
Dzięki wdrożeniu aplikacji firma przyznaje, że udało się rozwiązać dziesiątki bardzo istotnych problemów w firmie. Zgłoszenia dotyczyły takich problemów jak:
– Braki w wyposażeniu drobnym potrzebnym pracownikom w wykonywaniu codziennych obowiązków. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości zamówiono potrzebne materiały i stworzono nową organizację pracy.
– Niedziałająca klimatyzacja podczas prac nocnych. Administrator budynku przygotował odpowiednie instrukcje, dzięki którym kierownik dyżurny samodzielnie mógł uruchomić klimatyzację.
– Pytania klientów o przymierzalnie, którego skalę pokazała funkcja aplikacji „Mam tak samo”. Aby rozwiązać ten problem zespół zaproponował kilka istotnych rozwiązań, które zostały wdrożone nie tylko na terenie oddziału, ale także w innych placówkach.
– Sposób rozkładnia dostawy. Ostatecznie zostało zaproponowane przez pracowników 8 pomysłów usprawniających. Mimo że nie wszystkie zostały wdrożone, efektywność zespołu wzrosła ze 150 art/h do 200 art/h. Wdrożenia pomogły pracownikom nie tylko zaoszczędzić kilka godzin w ciągu dnia, ale także znacząco wpłynęły na ich satysfakcję z dnia spędzonego w pracy.
Zapytaliśmy pracowników także o to, co dla nich okazało się najważniejsze w procesie testowania aplikacji. Oto, co nam odpowiedzieli:
„Dzięki aplikacji Sherlock Waste będziemy mogli po pierwsze uwolnić potencjał młodych, kreatywnych ludzi w zespołach. Po drugie – mamy możliwość przejścia od etapu kreowania do etapu dzielenia się nie tylko rozwiązaniami, ale także problemami. I po trzecie – to okazja, by wpłynąć pozytywnie na nasz wynik finansowy” – Miłosz Fengler, regionalny menedżer ds. operacyjnych
____________________________________
„Dla mnie Sherlock to prosty sposób na pozbycie się codziennych frustracji. Daje mi też poczucie, że każdy z nas ma realny wpływ na środowisko pracy”– Paweł Jurojć, doradca sportowy działu turystyka, Decathlon Targówek
Ponadto pracownicy doceniają, że dzięki aplikacji komunikacja między zespołami i poszczególnymi szczeblami przebiega szybciej i sprawniej. Dodatkowo zauważają, że zespoły chętniej biorą wspólną odpowiedzialność za swoje stanowisko pracy.
Zobacz video:
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach eliminacji marnotrawstwa, podniesieniu efektywności zespołów, czy wzrostu satysfakcji z pracy w swojej firmie? Skontaktuj się z nami, wspólnie stworzymy gotowy plan do wdrożenia w Twojej firmie – kliknij tutaj
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach eliminacji marnotrawstwa, podniesieniu efektywności zespołów, czy wzrostu satysfakcji z pracy w swojej firmie? Skontaktuj się z nami, wspólnie stworzymy gotowy plan do wdrożenia w Twojej firmie – kliknij tutaj
Możesz też umówić się bezpośrednio na spotkanie – wybierz termin
+48 798 269 377
m.pobuta@sherlockwaste.com
„Sherlock waste spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” realizuje projekt: „Ekspansja produktów firmy Sherlock Waste na rynki zagraniczne.” na podstawie umowy POIR.03.03.03-02-0138/20-00 w programie Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, 3.3.3. Wsparcie MŚP w Promocji Marek Produktowych – GoToBrand. Celem projektu jest dotarcie z produktami firmy na nowe rynki zagraniczne, w szczególności USA, UK, DAH oraz Bliski Wschód. Całość projektu o wartości: 332 520 zł netto Łączne dofinansowanie ze środków UE: 282 642 zł netto.
„Sherlock waste spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje projekt pn.„Sherlock Waste” na podstawie Umowy o Wsparcie zawartej w dniu 9 stycznia 2019 roku z Tech-Impact Fund Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Tech-Impact Fund Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ASI sp. k. z siedzibą w Krakowie oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Warszawie, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 1.3: Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych, Poddziałanie 1.3.1: Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept – Bridge Alfa.
Celem Projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem będzie opracowanie narzędzia – aplikacji mobilnej trwale zwiększającej zaangażowanie pracowników w doskonalenie firmy (tzw. Continous Improvement). Narzędzie to będzie służyć do: